Newsy GaneTT

wiadomości z Polski i świata

Technologia led

Technologia led istnieje już od lat. Zaczęła się już w latach sześćdziesiątych, kiedy to w Ameryce powstały pierwsze diody elektroluminescencyjne. Tak dotarła do Europy i na cały świat. Dziś oświetlenie led możemy znaleźć niemal wszędzie, zarówno w domu, w samochodzie, na ulicy i tak dalej. Wszystko to sprawia, że stare technologie jak żarówki tradycyjne czy świetlówki zaczynają odchodzić w zapomnienie.

Trzeba tu jednak pamiętać, że dużą zaletą oświetlenia led jest energooszczędność. Dla przykładu, taśma led o długości dwóch metrów pobiera zaledwie dwa waty energii elektrycznej, podczas gdy oświetla otoczenie podobnie jak żarówka tradycyjna o mocy 25 wat. Dzięki temu można sobie wyobrazić, o ile mniejsze będą nasze rachunki za prąd i o ile mniej energii musiałyby wyprodukować elektrownie, gdybyśmy wszyscy z dnia na dzień przerzucili się na najnowsze oświetlenie.

Jednak żarówki led mają też swoje wady. Ogólnie problem polega na tym, że nie jest możliwe na przykład ich przyciemnianie. Dotyczy to oczywiście tylko zwyczajnych żarówek ledowych, które wkręcamy w miejsce ich tradycyjnych odpowiedników. Zastosowana tam przetwornica uniemożliwia przyciemnianie oświetlenia. Jednak lampy i taśmy zasilane napięciem 12V pozwalają już na bezproblemowe przyciemnianie, wystarczy jedynie zainstalować ściemniacz led.

Podsumowując, oświetlenie led to z pewnością przyszłość, a stare technologie skazane są na wymarcie. Jednak nie powinno to nikogo dziwić, jako że w obecnych czasach wiele nowych technologii zastępuje przestarzałe rozwiązania.

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2018 Newsy GaneTT

Theme by Anders Norén